Bejegyzések


Szénkagyló

Sziasztok! Szegény kagyló nagyon viseltes és talán a kép alapján rá se igazán süthető, hogy ő ki vagy mi volt, de bizony, a Mecseki Kőszénben itt-ott meglepően sok kagylót találni! Általában csak gyenge megtartású kőbelekről beszélünk ugyan, de tény, ami tény, ő egy ~200 millió éves kagyló. R.

Polly Dome

Sziasztok! Ma megnézzük az utolsó úticélunkat a Yosemite Nemzeti Parkban. Kicsit északkeletre a Yosemite-völgytől található a majdnem 3000 m magas Polly Dome. A Tenaya-tó partján lévő kupola alakú hegy egykor egy mélységi magmás test volt (batolit), akárcsak a Half Dome. A gránitkupola a gleccser erodáló munkája miatt a felszínre került, ám megőrizte jellegzetes alakját. Szép…

Vörösvágási nemesopál

Sziasztok! Ma már kis túlzással minden is nevezhető ilyen-olyan opálnak, hála a ˝GőzömSincsenRóla˝ nagykerek és az ezós körök fantázianeveinek. Néha elfog az inger, hogy lekaparom a csaptelepról a vízkövet és elkezdem árulni ˝vízmű opál˝ néven, azán mindig rájövök, hogy ehhez még több kreativitás kell, mert ez egy elég béna név… Ötletek? Na de komolyra fordítva…

Wonderstone, avagy a ˝csodakő˝

Sziasztok! Azt már tudjuk, hogy Amerikában sok csodálatos követ lehet találni, de vajon akkor mennyire szuper lehet az, amit még ők is csak ˝csodakőnek˝ neveznek? Nos, csalódást kell okoznom, a wonderstone csupán egy összesült, üveges riolittufa, ami kis túlzással bárhol megtalálható, például a Zempléni-hegységben is. Igazából csak annyi, hogy a még mindig igen meleg tufaanyag…

El Capitan

Sziasztok! Ma kicsit nyugatabbra megyünk a Yosemite-völgyben és megnézzük az El Capitan-t. Az El Capitan sziklacsúcsa az egyik legikonikusabb része a Yosemite Nemzeti Parknak, mivel a függőleges sziklafala nagyon különleges látványt nyújt. Mint majdnem az egész nemzeti park területén, itt is kréta korú gránitból áll a szikla, amelynek az oldalát a jég függőlegesre erodálta. A…

Bor és a hírhedt rézbányák

Sziasztok! Az elmúlt években igen sok hír érkezik a szerbiai Borból és környékéről, a környezetvédelmi szabályok megkerüléséről, szennyezett folyókról, nehézfémekkel erősen terhelt légszennyezésről, anomálisan sok rákos megbetegedésről, és legújabban: meddőhányók alá temetődő falvakról. Talán az is felsejlik néhányakban, hogy a bányavidéknek a múltja sem rózsásabb. Az 1904-ben franciák által termlés alá vont vidéket Jugoszlávia építette…

Half Dome

Sziasztok! Ma folytatjuk a túránkat a Yosemite Nemzeti Park területén. A mai célpontunk a völgy jellegzetes hegycsúcsa a Half Dome. A Yosemite-völgy keleti részén található hegycsúcs ünnepélyesen magasodik a völgy fölé a maga 2696 méterével. A monzonitból álló szikla egykor egy felszín alatti magmakamra volt, amely szép lassan kihűlt és megszilárdult. A kemény kőzet a…

A Föld napja

Sziasztok! Bár a Föld napja nem egészen erről szól, azért talán néhány ilyen kép, amely emlékeztet bolygónk lenyűgöző és egyben rémisztő erejére, szintén segít a cél elérésében. A vulkánkitörésekhez egyébként gyakran kapcsolódnak villámok, a levegőben nagy sebességgel haladó, egymással súrlódó, ütköző apró részecskék (pl. hamu) miatt, melyek statikus elektromosságot fejlesztenek. Ez a kép a mexikói…

Yosemite-vízesés

Sziasztok! Mivel egészen tetszett nektek a Yosemite Nemzeti Park, ezért kicsit még mesélek nektek az itt található érdekességekről. Ma a Yosemite-vízesést nézzük meg! Említettem az előző bejegyzésben, hogy a gleccservölgy falai néhol szinte függőlegesek, mivel a jég erodáló munkája lekoptatta a kréta korú gránitsziklákat. Ezeken a meredek sziklafalakon sok vízesés zubog alá, egészen pontosan 26,…

Fillit

Sziasztok! Ízlelgessétek szemeitekkel kicsit ezt a képet! Nem olyan, mintha ˝folyna˝ a kőzet? Bizony, a metamorf kőzeteknél gyakori az ún. irányított szövet, mely a deformáció hatására és az az által megszabott irányban/irányokban jön létre. Jó, kicsit randa szegényem, de hát a sokat szenvedett metamorf kőzeteknek ez is gyakori velejárója… További érdekesség a fotón is itt-ott…

Yosemite-völgy

Sziasztok! Ma az USA nyugati részére látogatunk el, a Yosemite Nemzeti Parkba. Biztosan ti is hallottatok már a San Francisco-tól nem messze található Yosemite Nemzeti Parkról. A park talán legérdekesebb része a Yosemite-völgy, amely lélegzetelállító látványt nyújt az arra kirándulóknak. Ez a vidék egykor kisebb hegyekből állt, amiket kréta gránit épített fel. Ezek a hegyek…

Bizmut

Sziasztok! Bizonyára már sokan láttatok a lentihez hasonló, gyönyörű bizmut kristályokat, akár börzén, boltokban is. Túl szép hogy igaz legyen? Általában ilyenkor ez a helyzet, de itt mégis kettős a dolog. A képen látható bizmut kristályok valóban bizmutból vannak, ebből a szempontból nincs trükk, ahogy az is igaz, hogy a bizmut természetesen is előfordul terméselemként,…

Western Brook Pond

Sziasztok! Ma Új-Fundlandra látogatunk el, hogy megnézzük Kanada egyik legszebb fjordját. Meleg ruhát hozzatok! Új-Fundland nyugati részén számos fjord található, de ezek közül a legszebb látványt talán a Western Brook Pond nyújtja. A prekambriumi metamorf kőzetbe a pleisztocén jégkorszakok alatt egy gleccser vájta be magát, amely miután elolvadt fjordot hagyott maga után. De nem egy…

Mecseki Kőszén

Bár a Karolina-külfejtés rekultiválása és a termetes bányagödör feltöltése zökkenőmentesen halad, azért van még szén a fű alatt! R.

Nerjai-barlang

Sziasztok! Ma Spanyolország déli részére látogatunk el, hogy megnézzük a Nerjai-barlangot. Az ország déli részén, a part mentén nem csak a strandok miatt érdemes nyaralni, hanem a barlangok miatt is. A felszín alatt található triász korú márványban számos karsztos üreg fejlődött ki az évmilliók alatt. Ezek közül a leghíresebb a Nerjai-barlang, amiben hatalmas sztalagtitokat és…

Tollas flourit

Sziasztok! Kicsit hosszabbra sikerült ez a kihagyás, mint terveztük, de sebaj! Ha már a fecskék visszatértek és a 30 fokok is jelzik a nyár közeledtét, nézzünk meg mi is egy ˝tollas˝ jószágot. A ˝Feather Fluorite˝, szabadfordításban toll fluorit a megjelenéséről kapta a nevét, amit a fluoritban zárványként megjelenő szkolecit ásványnak köszönhet. Egy igazi ritkaságról van…

Húsvét

Sziasztok! Előkerültek a csokitojások, így innentől kezdve 3 napig hivatalosan is szabadságra megyünk. Ha tehetitek, pihenjetek és menjetek ki a szabadba, töltekezzetek ti is, mert igazán jó idő lesz a hétvégén. Áldott, békés húsvétot nektek! R. & J.

Enniberg-fok

Sziasztok! Ma megint a Feröer-szigetekre látogatunk el, ahol mutatok nektek egy olyan helyet, ahonnan páratlan kilátásban lehet részetek.   A szigetek legészakibb pontja az Enniberg-fok, amely a maga 754 méteres magasságával a világ második legmagasabb sziklafala. Ha tiszta az idő, az egyik irányba a Feröer-szigetek sziklacsúcsaiban gyönyörködhettek, ha viszont észak felé néztek, akkor a végtelen…

Az ammoniteszek királya

Sziasztok! Aki már gyűjtött ősmaradványokat, annak alighanem legalább a kívánságlistájára felkerültek már az ammoniteszek. Mi lenne, ha most mutatnék nektek egy példányt, amit valószínűleg szeretnétek hazavinni, de sajnos mégsem lenne túl egyszerű? Az ammoniteszek igazi gigantizmusa a jura végén indult be, főleg a krétára jellemző. Amúgy is ekkortájt kezdtek megőrülni és kitekeredni (https://rezsoageologussun.wordpress.com/2022/02/11/mikor-az-ammoniteszek-megorultek/ ), némelyikük…

Fossá-vízesés

Sziasztok! Ma újra ellátogatunk a Feröer-szigetekre, hogy megnézzük a Fossá-vízesést. Már meséltem nektek, hogy a Feröer-szigetek a paleocén-eocén határon zajló árbazalt vulkanizmus (https://rezsoageologussun.wordpress.com/2022/12/12/a-foldtortenet-roviden-eocen/ , https://rezsoageologussun.wordpress.com/2021/05/15/petm-1-resz/ , https://rezsoageologussun.wordpress.com/2021/05/22/petm-2-resz/) során jött létre, így nagyrészt bazaltból épül fel. A pleisztocén jégkorszakok alatt ezen a területen rengeteg gleccser volt, amikhez kisebb mellékgleccserek csatlakoztak. A különböző mélységben bevágódott gleccservölgyek találkozási…

Melegmányi-völgy

Sziasztok! Józsi már megmutatta nektek a medvehegyma tengert, de mi van a karsztos formák tengerével? Bizony, nem csak a Bükk rendelkezik ilyennel, hanem a Mecsek középső triász mészkőfennsíkja is! Lépten nyomon töbrökbe (1. kép) és víznyelőkbe (2. kép) botlunk, ahogy pedig leérünk a Melegmányi-völgy aljára, a fent beszivárgott víz újra a felszínre tör hideg, oldott…

Semuc Champey

Sziasztok! Ma Guetamala középső részére látogatunk el, a Cobán-tól nem mesze található Semuc Champey-hez. A Cahabón folyó ezen a szakaszon kréta korú mészkövön folyik keresztül, amely erősen karsztosodik. A karsztos üregekben, barlangokban, a folyó a felszín alatt folytatja útját, majd karsztforrások képében újra a felszínre lép. A barlangokban, a víz a mészkővel való érintkezése során…

Medvehagyma

Sziasztok! Újabban Pepito a kedvencem, így medvehagymázni is ő jött velünk. Beindult a medvehagyma szezon, úgyhogy mi is megnéztük, mi a helyzet az erdőkben és ámulva láttuk a zöld szőnyeget, amit kiterítettek a fák közé. Tényleg itt a tavasz, úgyhogy a sünök is befejezhetik a téli álmot. Szép napot! J.

Március 15

Sziasztok! Nemzeti ünnepünkre mi most ezzel a képpel készültünk. A fotó Pákozdon született, egy a pákozdi csata emlékére kiállított korhű ágyúval, no meg egy Rezsőgolyóval. R. & J.

Viktória-vízesés

Sziasztok! Ma megint egy hiánypótló bejegyzés következik, ugyanis a Viktória-vízeséshez látogatunk el, ami az egyik leghíresebb a világon. Zambia és Zimbabwe határát végig a Zambézi jelöli ki. A nyugati határszakaszon található a folyamnak az a része, amelyet ma meglátogatunk. A Viktória vízesés 1708 méteres szélességével a világ legszélesebb vízesése, magassága 61-108 m. A Zambézi ezen…

Mésztufa

Sziasztok! Talán nem is gondolnátok, de a karsztos forrásainknak köszönhetően hazánkban is számos helyen megfigyelhetjük a mésztufa képződését. Először is, ugye karsztos forrás, tehát mészkőben utazik a víz, felszerelkezik jól oldott mésszel. Mi tartja oldatban a meszet? Hát az oldott CO2. Hogy tudunk tőle megszabadulni? Ha csökkentjük a nyomást, növeljük a hőmérsékletet és adunk egy…

Lion Rock

Sziasztok! Ma Sri Lankára utazunk el képzeletben, hogy megnézzük a Lion Rockot, vagyis az Oroszlánsziklát. Az ország középső részén, Kandytól északra található Sigiriya ókori városa, amelyet egy kb. 180 m magas szikla tetejére építettek az V. században. Sok infó található magáról a várostól, de nagyon kevés arról, hogy mi is tette lehetővé, hogy erre a…

Nőnap

Sziasztok! Szeretnénk megragadni az alkalmat, hogy minden kedves hölgy olvasónknak boldog nőnapot kívánjunk! R. & J.

Flood Maps

Sziasztok! Ma nem utazunk sehova, mert amúgy is kicsit beteg vagyok, de azért mutatok nektek egy igazán érdekes térképet. –> https://flood.firetree.net/ <– A Flood Maps weboldalon meg tudjátok nézni, hogy bizonyos globális tengerszint emelkedés esetén hogyan nézne ki a Föld térképe, melyek lennének azok a területek, amiket elöntene a víz. De tartsátok mindig észben, hogy…

Az ˝arany˝ ammonitesz

Sziasztok! Biztos sokan láttatok már ilyen és ehhez hasonló fosszíliákat. Bár valóban nem olyan gyakoriak, azért nem is olyan ritkák és nem is aranyból, hanem ˝bolondok aranyából˝, vagyis piritből (vas-szulfid) állnak. Igazából egy ún. pszeudomorfózáról van szó. Ez azt jelenti, hogy az alak megmarad, de az anyag lecserélődik. Képzeljük el, hogy az üledékben, ami már…

Ennedi-fennsík

Sziasztok! Ma Afrikába látogatunk el, mégpedig Csád északkelti részére. Ezen a területen található az Ennedi-fennsík. Mi most a plató déli, délnyugati szélét nézzük meg, mivel olyan monumentális és különleges sziklaformákat láthattok itt, amit talán sehol máshol a földön. A kialakulásukat természetesen az eróziónak köszönhetik. A kambrium és ordovícium során kialakult üledékes kőzetek az évmilliók alatt…

Folyamatos elegysor gránátokban

Sziasztok! Tudtátok, hogy az ásványoknál létezik egy olyan dolog, hogy folyamatos elegysor? Őőő… Persze, ezzel a kifejezéssel valószínűleg nem találkoztatok, de a lényeg az, hogy bizonyos ásványokban a hasonló elemek atomjai tudják helyettesíteni egymást, olyan mértékben, hogy a képletüket jóformán csak egy skálán tudjuk megadni. A gránátok esetében a különböző skálák végpontjai a pirop, a…

Falls Creek Falls

Sziasztok! Ma Tennessebe látogatunk el, hogy megnézzük a Falls Creek (vagyis a Vízesés-patak) vízeséseit. A Nashville-től délketeltre található Falls Creek Nemzeti Park a vízeséseiről híres, mint ahogy azt a neve is mutatja. A park területén több kisebb nagyobb zuhatag található egymás után, amik közül a legnagyobb és talán a legszebb is a Falls Creek Falls.…

Epidózit kavics a horvát tengerpartról

Sziasztok! Arról, hogy mi az az epidózit, már volt szó: https://rezsoageologussun.wordpress.com/2022/05/23/epidozit/ Egy olyan kőzet, ami jobbára az óceánközépi hátságok térségében, az óceáni kéreg mélyebb zónáiban képződik. Ízlelgessük ezt egy kicsit, realizálva a mondat súlyát! Tehát valami, ami egykor az óceánközépi hátság közelében volt, a hátság alakította. És most, ehhez képest, ez a kavics a dubrovniki…

Grutas de Cacahuamilpa

Sziasztok! Ma Mexikó felé vesszük az irányt, hogy újra bemásszunk kicsit a föld alá! Mexikó középső részén, Cuernavaca-tól nem messze található a Grutas de Cacahuamilpa Nemzeti Park, ahol egy hatalmas barlangrendszert fogunk meglátogatni. A kora kréta mészkő karsztosodásának köszönhetően alakultak itt ki a hosszú, néhol egészen széles barlangok. A hely különlegessége, hogy rendkívül sok és…

Bioeróziós nyomok + Serpula

Sziasztok! Ma egy kavicsot hoztam nektek, amin sok olyan nyom látható, melyekkel akár recens módon a tengerparton, akár fosszilis módon az erdőben találkozhattok. Akik jártak már tengerparton, bizonyára láttak már olyat, hogy a sziklák, vagy a kavicsok felszíne itt-ott teli van pötyögtetve apró lukacskákkal (1. kép). Nos, ezt a nyomot a Cliona nevű szivacs, vagy…

Seychelle-szigetek

Sziasztok! Ma nyaralunk, mert már kicsit kezdem unni a telet és csobbannék már egyet. Szóval irány a Seychelle-szigetek! A szigetvilág rengeteg szigetből áll, még maguk a lakók sem tudják pontosan, hány db is tartozik a Seychelle Köztársasághoz. Ezeknek a nagy részét gránitszigeteknek nevezik a helyiek, nyilván azért, mert gránit alkotja őket. De hogyan jött létre?…

Határozás – No more!

Sziasztok! Ha már pénteken egy, a közösségi médiát átjáró témát rágtunk át, maradjunk ma is egynél: a kőzetek, ásványok és ősmaradványok határozása. 3 és fél éve (Úristen!) írtunk egy gyorstalpalót arról, hogy pusztán képről miért NEM lehet soha tuti biztosat mondani és, bár vannak helyzetek, mikor képről is elég jó választ lehet adni, ez a…

Palkonya

Sziasztok! Ma olyan szép idő van, hogy muszáj volt kirándulnunk egy kicsit. Palkonyán sütkérezünk a Szent Bertalan Kápolnánál, még egy kis egérrel is találkoztunk, aki szintén napozott. Mozduljatok ki ti is, ha van rá időtök! Szép napot! R&J

Óceáni áramlási rendszerek – a termohalin cirkuláció

Sziasztok! Az elmúlt héten nagyon sok, finoman szólva is ˝érdekes˝ tévhitet olvastam az óceáni áramlási rendszerekről, ezért úgy döntöttem, tartsunk egy rögtönzött fejtágítót. Mindenekelőtt, földrajz órákon a gimiben, amikor óceáni áramlásokról tanultunk, különálló, ˝önmagukban működő˝ áramlásokról volt szó. Nem tudom, hogy ezt még ma is így tanítják-e, lényeg a lényeg azonban, hogy ez téves! Az…

Mamut-barlang

Sziasztok! Ma Kentucky állam középső részére látogatunk el, hogy megnézzük a világ legnagyobb barlangrendszerét. A Louisville-től délre található Mamut-barlang méltán kapta ezt a nevet, ugyanis a 212 km2 területen fekvő barlang a világ eddigi ismert legnagyobb barlangrendszere. Széles folyosók, hatalmas termek, föld alatti tavak, vízesések, folyók várják azokat, akik idelátogatnak. Egy egész föld alatti mini…

Izlandi pát

Sziasztok! Ha követitek az oldalt egy ideje, azt már nyilván tudjátok, hogy a kalcit az egyik leggyakoribb ásvány. Viszont azt is tudtátok, hogy a víztiszta kalcitot izlandi pátnak hívjak? A név eredete kettős, az egyik fele unalmas, a másik fele meglehetősen érdekes. A pát elnevezés azt jelenti, hogy az ásvány nem törik, hanem hasad (pl.…

Miskolc III. – Lillafüred 2.0

Sziasztok! Folytassuk, ahol abbahagytuk! Lillafüred a Palotaszálló mellett a vízesésekről híres, úgyhogy mivel is kezdhetnénk mással (1. és 2. kép)? A nagyobbik (2. kép) azért nyilván látványosabb és nevezetesebb is. Itt a Szinva bukik alá 20 méteres mélységbe (ezzel ez hazánk legmagasabb vízesése!), hogy aztán egyesülve a Garadnával, folytassa az útját Miskolc belvárosa felé. Meg…

Chimney Rock

Sziasztok! Ma Észak-Karolina nyugati részére látogatunk el, hogy megnézzük a Chimney Rock-ot, vagyis a Kémény sziklát. Ashevilletől délkeletre található a Chimney Rock National Park, ahol számos különleges sziklaképződményt láthattok. Ezek közül a leglátványosabb az, amiről a nevét kapta a nemzeti park. A Chimney Rock egy függőlegesen álló kb. 95 méter magas sziklatorony. De hogyan jött…

Suevit

Sziasztok! Ma egy olyan kőzettel ismerkedünk meg, amiből első ránézésre nincs két ugyanolyan és a gyakorlatlan szem számára két különböző suevit nem is mutat sok hasonlóságot. Akkor mégis mi definiálja ezt a kőzetet? Nos, a suevit kőzetüvegtartalmú impakt breccsa. Mit jelent ez magyarul? Gyakorlatilag egy meteoritbecsapódás által telibesózott területről származó szögletes, vagyis nem sokat utazott…

Caldera Lake

Sziasztok! Maradunk Oregonban, csak kicsit délebbre megyünk és eltávolodunk a tengerparttól. Roseburgtól nem messze, nyugatra egy egykori tűzhányó kalderáját láthatjátok a távolból. Ám ha közelebb merészkedtek és felmásztok a kialudt vulkánra, láthatjuk, hogy egy tó vize csillog a kalderában. De hogy jött létre? A Mount Mazama vulkán kb. 7700 évvel ezelőtt produkált egy robbanásos kitörést,…

Miskolc III. – Lillafüred 1.0

Sziasztok! Utolsó napunkon pedig kora reggel felpattantunk egy buszra és tovább is robogtunk Lillafüred felé. Hát már hogy hagyná ki az ember, nem? Az út a Szinva völgyében, csodálatos környezetben vezet végig, a triász mészkövekből mindenütt sötét barlangok kukucskálnak. Aztán mire megérkeznénk, pont a kisvasút keresztezi az utunk. Bár biztos ő is szép helyeken jár,…

Thor’s Well

Sziasztok! Ma Oregon nyugati részére, a tengerparta látogatunk el, hogy megnézzük Thor kútját. Eugene-től nem messze, a sziklás tengerparton érdekes dologra lehet figyelmes, aki arra sétál. A Captain Cook Point-nál egy kör alakú lyuk található a tengerparton, ahol a víz a felszín alá folyik. De hogy alakult ki és egyáltalán mi ez? Az eocén korú…

˝Sótektonika˝ a Hetvehelyi Dolomitban

Sziasztok! A Hetvehelyi Dolomittal, mint a Mecsek középső triász (~245 millió éves) sekélytengeri karbonátjával már foglalkoztunk: https://rezsoageologussun.wordpress.com/2021/03/19/a-mecseki-triasz-hetvehelyi-formacio/ . Ahogy arról is esett már s(z)ó, hogy a kősó és az evaporitok milyen különleges módon tudnak viselkedni: Itt most egy kis gyakorlatibb példát láthattok a kettő kombójára, bár meg kell jegyeznem, e fúrómag esetében a gyűrődések nem…

Shoshone Falls

Sziasztok! Ma Idaho déli részére látogatunk el, hogy megnézzük a Shoshone vízesést. Twin Falls-on folyik keresztül a Snake River (vagyis Kígyó folyó), aminek a története nagyon érdekes. Rezső már mesélt nektek a jégkorszaki áradásokról Észak-Amerika területéről (https://rezsoageologussun.wordpress.com/2021/02/20/ice-age-floods-azaz-a-jegkorszaki-aradasok-tortenete/), nos némely áradáson során ezen a folyón keresztül rengeteg víz igyekezett a Csendes-óceán felé. Ezen a területen a…

Betöltés…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.